Warsztaty przyrodnicze to wyjątkowa okazja, żeby zwierzęta egzotyczne zagościły w placówce edukacyjnej (np. przedszkolu, szkole czy bibliotece) albo podczas prywatnej uroczystości (np. urodzin). Przyjeżdżam z wybranymi żywymi okazami (zgodnie z ustalonym wcześniej tematem spotkania). Opowiadam o nich, pokazuje, niektóre można dotknąć, pogłaskać, a nawet nakarmić. Spotkania połączone są z nauką o wybranych gatunkach (ich występowaniu, przystosowaniu do środowiska, mechanizmach obronnych, pożywieniu ) oraz okazją do poznania wielu ciekawostek na ich temat. Bliski kontakt z żywymi zwierzętami jest także bardzo dobrą okazją do przełamania wielu stereotypów i obalenia mitów na ich temat.

Proponuje także zajęcie związane z recyklingiem i kulturą na Madagaskarze. Przywiozłam wiele oryginalnych eksponatów oraz rękodzieło stworzone przez Malgaszy np. zabawki, kapelusze, dekoracje z rafii i dzikiej słomy a także przedmioty codziennego użytku zrobione z opon, puszek, czy żarówek. Temat ten jest dobrą okazją do poruszenia zagadnienia recyklingu i dbania o naszą planetę.

Fotorelacja z warsztatów na facebooku:

Czy straszyk straszy? – czyli o bezkręgowcach

Podczas spotkanie dzieci będą miały okazję oglądać z bliska, głaskać/dotykać/brać na ręce:
patyczaki niebieskie, straszyki australijskie, afrykańskie krocionogi olbrzymie, ślimaki afrykańskie achatiny, liśćce. Przybliżymy ciekawy świat bezkręgowców. Dzieci przekonają się czy patyczak podobny jest do patyka, czy straszyk straszy oraz czy liściec lubi jeść liście. Pokażemy także to czego nie widać „gołym okiem”, ale można zaobserwować pod mikroskopem (zajęcia z mikroskopem dla dzieci w wieku szkolnym).

Warsztaty trwają około 45 min, w grupie max 25 dzieci. Zajęcia prowadzę w wydzielonej sali, którą mam do dyspozycji 30 min wcześniej (nie prowadzę spotkań na korytarzy czy świeżym powietrzu).

Świat gadów i endemiczny Madagaskar

Podczas spotkania dzieci będą miały okazję oglądać z bliska, głaskać/dotykać:
węża pytona królewskiego, jaszczurki: agamę brodatą, gekona lamparciego i kameleona oraz gościa specjalnego tenreka mniejszego z Madagaskaru. Przekonają się czy wąż jest zimny i śliski, która jaszczurka może odrzucić ogon, czy kłująca jest broda agamy brodatej oraz kiedy kameleon zmienia kolor… To tylko przykładowe ciekawostki, o których opowiemy i pokażemy. Dzieci poznają w praktyce znaczenie słów: stało i zmiennocieplność. O prezentowanych zwierzętach, ich zachowaniu, występowaniu, budowie, przystosowaniu opowiemy w ciekawy i przystępny sposób.

Warsztaty trwają około 45 min, w grupie max 25 dzieci. Zajęcia prowadzę w wydzielonej sali, którą mam do dyspozycji 30 min wcześniej (nie prowadzę spotkań na korytarzy czy świeżym powietrzu).

Madagaskar … kraj recyklingu, plecionek i kameleonów

Czapka z puszek, pająk z kapsli? To nie wszystko… zobaczycie co jeszcze można zrobić z puszek, opon czy żarówek. Pokaże wam oryginalne pamiątki z podróży na Madagaskar, robione przez miejscową ludność- Malgaszy. Na Madagaskarze pojęcie
„recykling” wpisane jest w codzienne życie Malgaszy i nabiera dla nas, Europejczyków nowego wymiaru i znaczenia – to coś więcej niż ochrona naszej planety i oszczędność, to festiwal kreatywności, zabawy i upiększania świata.

Jesteście ciekawi co można zrobić z liści palm? Chcecie zobaczyć oryginalne kapelusze, torby, zabawki uplecione z rafii? Z bambusów, tykwy, kokosa powstają cudowne instrumenty, na których będziecie mogli pograć. Dowiecie się jak podróżują Malgasze, co to takiego ”pousse-pousse” czy ”tuc tuc” oraz czy Król Julian naprawdę mieszka na „Czerwonej Wyspie”. Dzieci mogą w ciekawy sposób poznać nieznane
im oblicze recyklingu, co uatrakcyjni wielokrotnie powtarzane slogany i pomoże w nauce o ochronie środowiska.

Warsztaty trwają około 45 min, w grupie max 25 dzieci. Zajęcia prowadzę w wydzielonej sali, którą mam do dyspozycji 30 min wcześniej (nie prowadzę spotkań na korytarzy czy świeżym powietrzu).