Groszek – Pyton królewski (Python regius)
Groszek jest przedstawicielem najmniejszych pytonów na świecie,choć jego budowa daje namacalne poczucie obcowania z miniaturowym gigantem. Ma 130 cm długości i jest wężem dusicielem. Gdy czuje się zagrożony zwija się w kłębek chowając głowę w splotach własnego ciała. Dzięki takiemu zachowaniu znany jest jako „pyton kulka”. Jest przepięknie ubarwiony i bardzo miły w dotyku. Można go spotkać w Afryce, żyje do 20 lat.
Czester – Tenrek mniejszy (Echinops telfairi)
Choć wyglądem przypomina jeżyka, to jest z nim daleko spokrewniony. Zaniepokojony zwija się w kulkę, parska, a gdy jest rozzłoszczony to z oczu wydziela białą, lepką wydzielinę (charakterystyczną tylko dla samców). Jego dieta to głównie owady, pająki, ślimaki. Czester urodził się w 2017 r, w hodowli potrafią żyć nawet kilkanaście lat. Tenreki były prawdopodobnie pierwszymi ssakami , które skolonizowały Madagaskar, można je spotkać tylko tam!
Ponga – Agama brodata (Pogona vitticeps)
Ponga jest bardzo ciekawska i aktywna przez cały dzień. W naturze występują na suchych i ciepłych sawannach oraz stepach Australii. Ma bardzo duży apetyt, podstawą jej diety są: świerszcze, karaczany, szarańcze oraz rośliny (np. mleczy, trzykrotka). Jest bardzo towarzyska i przepięknie ubarwiona na pomarańczowo-czerwono.
Klemens – Kameleon lamparci (Furcifer pardalis)
Klemens jest ciekawskim, spokojnym i przepięknie ubarwiony kameleonem lamparcim odmiany Nosy faly. W naturze występuje tylko na wyspie Madagaskar i okolicznych wyspach. Większość dnia wygrzewa się na gałęzi, potrafi godzinami wypatrywać swojej ofiary dzięki niezależnie poruszającym się oczom. W mgnieniu oka chwyta ofiarę swoim długim, lepkim językiem. Lubi świerszcze, karaczany i szarańczę.
Afrykański krocionóg olbrzymi (Archispirostreptus gigas)
Jest jednym z największych krocionogów na świecie – osiąga nawet 30 cm długości i 2 cm grubości! Przestraszony może wydzielić śmierdzący płyn, ale jest łatwy w hodowli, łagodny, niejadowity i ciekawy do obserwacji. Ma około 260 nóg, co daje niesamowite doznania kiedy łaskocze, chodząc po ręce. Zamieszkuje tropikalne lasy Afryki. Lubi jeść: banany, pomidory, melona, ogórki, jabłko oraz suche liście dębu i buku.
Cukierek i lizak – Ślimaki olbrzymie (Achatiny)
Cukierek i lizak to gigantyczne ślimaki lądowe, które pierwotnie zasiedlały obszar Afryki. Muszla rośnie razem z nim i może mieć długość nawet około 20 cm, żyje około 5 lat. Jest wyjątkowo płodny, może znieść do 1000 jaj rocznie! Jego śluz zawiera alatoinę – substancję bakteriostatyczną, na bazie której wytwarza się leki na schorzenia astmatyczne i przyspieszające gojenie się ran. W wielu krajach jest jadalny. Ciekawostką jest, że w trakcie II wojny światowej Achatiny były rozprzestrzeniane w tropikach jako szybko odnawiające się źródło pokarmu dla żołnierzy.
Liśćce jesienne (Phyllium philippinicum)
Liśćce do złudzenia przypominają zielone liście, lekko uschnięte, dzięki takiemu kamuflażowi mogą przetrwać, być niewidocznym dla drapieżników szczególnie za dnia. Prowadzą nocny tryb życia, pochodzą z Malezji. Larwy przechodzą 6 linień, po 6 wylince przyjmują postać dorosłą. Samiec jest mniejszy od samicy, dorasta do 6 cm, żyje krótko bo tylko 2 miesiące po ostatniej wylince. Samica dorasta do 7 cm, jej ciało jest mocno spłaszczone, żyje 6 miesięcy po ostatniej wylince. Potrafi złożyć do 200 jaj przez całe swoje życie.
Kluska – Gekon lamparci (Eublepharis macularius)
Kluska większość dnia przesypia w kryjówce, budzi się nocą, kiedy to jest najbardziej aktywna. Jako jedna z nielicznych gekonów posiada ruchome powieki (śpi z zamkniętymi oczami). Receptory węchowe umieszczone ma na języku, dlatego rozpoznaje zapach liżąc. W przypadku zagrożenia potrafi odrzucić ogon.Gekony lamparcie zamieszkują pustynne i półpustynne górskie tereny Azji Mniejszej i Środkowej). Żyją około 15 lat, polują na owady.
Straszyki australijskie (Extatosoma tiaratum)
Straszyki australijskie urzekają swoim skomplikowanym wyglądem, przypominającym uschniętą gałązkę lub liść. Samice są znacznie większe i cięższe od samców, osiągaj nawet 16 cm długości. Większość dnia spędzają w odrętwieniu, wisząc na roślinie żywicielu „do góry nogami”. Jedynie głód wybudza je na chwilę i zaczynają żerować. Zaniepokojone zwijają odwłok na kształt skorpiona i wydzielają specyficzną woń. Ich ciało pokryte jest licznymi kolczastymi i płatowatymi wyrostkami.
Patyczak niebieski (Ramulus nematodes 'Blue’)
Patyczak niebieski to gatunek dużego, pięknie ubarwionego owada. Samce posiadają ciało o metalicznie niebieskim kolorze, brązowe odnóża i kontrastujące żółte oczy. Samice zaś są jaskrawo zielone z dwoma, przypominającymi uszy wyrostkami. Dorastają aż do 30 cm, występują na terenie Malezji, Indonezji i Tajlandii. Zaatakowany popada w stan katalepsji, która może trwać bardzo długo. Owad wygląda wówczas jak martwy.